#PosłuchajGłosuSerca – Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu?

Nadciśnienie tętnicze

Według badań NATPOL 2011, aż 9 milionów Polaków w wieku 18–79 lat cierpi na tę przypadłość. Jeśli dodamy do tego milion chorych powyżej 80. roku życia (badanie POLSENIOR), to otrzymamy zatrważającą liczbę: 10 milionów chorych na nadciśnienie tętnicze w Polsce.

A czy Ty wiesz, jakie są prawidłowe wartości ciśnienia krwi?

Wystarczy, aby tylko jedna wartość (ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego) przekroczyła daną wartość graniczną, abyśmy mogli mówić o danej klasie nadciśnienia np. ciśnienie 145/80 mmHg klasyfikowane jest już jako nadciśnienie I stopnia pomimo prawidłowej wartości ciśnienia rozkurczowego.

Jakie objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu?

Wielu chorych przez lata nie wie o swojej chorobie, a dowiadują się o niej dopiero gdy dochodzi do poważnych powikłań. Jakie objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu?

Normy ciśnienia u seniorów

Leczenie pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze powinno prowadzić przede wszystkim do zmniejszenia śmiertelności i ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych lub nerkowych. Celem terapii jest obniżenie ciśnienia do wartości uznawanych za docelowe dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.

U osób starszych nie staramy się zbyt mocno obniżać nadciśnienia tętniczego. Często obniżanie ciśnienia powoduje niedociśnienie ortostatyczne, które zwiększa ryzyko omdleń oraz upadków i w konsekwencji może prowadzić do złamań bardzo niebezpiecznych dla seniorów; z tego powodu normy ciśnienia różnią się w zależności od wieku pacjenta.