Czy to przeziębienie? Czy może GRYPA lub COVID-19?

Z pozoru przebieg tych chorób jest podobny, a za infekcje odpowiedzialne są wirusy. We wszystkich przypadkach źródłem infekcji jest osoba chora. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajduje się wydzielina z dróg oddechowych osób zakażonych np. klamki, uchwyty. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

PRZEZIĘBIENIE

Przeziębienie rozwija się stopniowo – w przeciągu kilku dni obserwujemy podwyższona temperaturę ciała, wodnisty katar, ból gardła, mokry kaszel, zatkany nos. Są to tzw. objawy grypopodobne. U 80% pacjentów objawy ulegają samoistnemu wyleczeniu bez dalszych powikłań, szczególnie takich, które zagrażałyby życiu chorego.

GRYPA

W przypadku grypy obserwujemy nagłe pojawienie się wielu objawów mających charakter dominujący, takich jak: wysoka temperatura (powyżej 39°C), bóle mięśni, dreszcze, bóle kostno-stawowe, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie i ból głowy. Charakterystyczny suchy „szczekający” kaszel może nawet prowokować wymioty. Rzadziej występuje katar oraz objawy żołądkowo-jelitowe. Ponadto grypa charakteryzuje się wysoka zakażalnością oraz dużym ryzykiem wystąpienia powikłań po przebytej chorobie. Mogą one dotyczyć układu oddechowego (np. zapalenie płuc i oskrzeli), prowadzić do zaostrzenia astmy, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenia mięśni i nerek, odrzucenia przeszczepu czy zaburzeń psychicznych i neurologicznych. W przebiegu choroby może dojść do wtórnej infekcji bakteryjnej np. płuc, zatok, serca, naczyń oraz innych narządów.

COVID-19

Objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zazwyczaj pojawiają się na 5-6 dzień od kontaktu z patogenem i trwają od 1-14 dni.[1] Koronawirus Covid -19 w czasie uległ szeregom mutacji dlatego różni pacjenci mogli zaobserwować różne objawy. Do najbardziej charakterystycznych należą: gorączka, suchy kaszel, zmęczenie. Jednakże w przebiegu choroby mogą występować także: duszności, utrata węchu i smaku, bóle mięśniowe, bóle głowy, ból gardła, katar lub zatkany nos, nudności i/lub wymioty, biegunka. Utrata węchu i/lub smaku jest charakterystyczna dla COVID-19, rzadko występuje w innych zakażeniach wirusowych.

TESTY GIAGNOSTYCZNE

W różnicowaniu infekcji wirusowych pomocne są dostępne w aptekach szybkie testy diagnostyczne do samodzielnego wykonania w domu. Wymazu najczęściej wykonujemy z nosa, a wynik odczytujemy po ok 5 minutach. W prosty i szybki sposób można potwierdzić lub wykluczyć zakażenie COVID-19 lub GRYPY typ A i B.

Nie ma możliwości, aby całkowicie uniknąć zakażenia jakimkolwiek wirusem, możemy jednak zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania lub uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań poprzez szczepienia ochronne, a także dbanie o swoją odporność.

Dbajmy o siebie i innych – SZCZEPMY się naMAXA, o szczegóły zapytaj lekarza w przychodni lub farmaceutę w aptece!

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/coronavirus-disease-(covid-19) dostęp 26.11.2023

 

autor:

mgr farm. Tatiana Gładka

Autorka o sobie: Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu. Jako farmaceuta na co dzień pomagam pacjentom za pierwszym stołem. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych doniesień. Mam to szczęście, że moje zainteresowania pokrywają się z pracą zawodową. Wolny czas staram się spędzać na świeżym powietrzu z dwójką swoich pociech, pokazując im świat, poznając nowe miejsca, smaki i ludzi.

Partnerzy Strategiczni kampanii Zdrowie Kobiet

Partnerzy kampanii Zdrowie Kobiet

Bądźmy w kontakcie