#PosłuchajGłosuSerca – Profilaktyka nadciśnienia a nieleczone nadciśnienie

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

Najważniejsze zasady, które pozwolą Ci kontrolować ciśnienie:

• RZUĆ PALENIE

Każdy wypalony papieros to ponad kwadrans znacząco podwyższonego ciśnienia krwi oraz przyspieszonego rytmu Twojego serca!

• UTRZYMUJ PRAWIDŁOWĄ WAGĘ

BMI (Body Mass Index)

– wskaźnik, przy pomocy którego możesz samodzielnie określić, czy twoja masa ciała jest prawidłowa.

Normalizacja masy ciała o wartości poniżej 25 kg/m2, znacząco wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego, również  u osób leczonych farmakologicznie oraz zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych.

• ĆWICZ

Regularna, codzienna, co najmniej 30-minutowa aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości pacjenta (bieganie, pływanie, jazda na rowerze) znacząco obniża ciśnienie pacjentów z nadciśnieniem!

• OGRANICZ SPOŻYCIE ALKOHOLU

Zwiększone spożycie alkoholu podnosi ciśnienie tętnicze, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru, a także zmniejsza skuteczność terapii nadciśnienia.

• ZADBAJ O ODPOWIENIĄ DIETĘ

Dieta DASH (Dietary Aprroaches to Stop Hyperstension) jest uznawana za jedną z najzdrowszych diet na świecie, stosowana jest przede wszystkim w celu leczenia oraz zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym.

Nieleczone nadciśnienie – powikłania

Nadciśnienie tętnicze wiąże się z większym uszkodzeniem wielu nadrządów.

Im dłużej pozostaje nieleczone, tym większe mogą być powikłania. Wysokie ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób.