Reguła II palców, czyli…ile nałożyć kremu z filtrem?

Fotoprotekcja jest jedną z podstawowych zasad bezpiecznego opalania, zapobiegania fotostarzeniu skóry oraz profilaktyki nowotworów skóry, szczególnie czerniaka i raka kolczystokomórkowego skóry. Przez cały sierpień Stowarzyszenie Dr.Max Zdrowie i Dr.Max Drogeria będą prowadzić w tym temacie szeroką edukację online. A dla turystów odwiedzających Trójmiasto w dniach od 18 do 27 sierpnia przygotowano Letnią Akcję #ZdrowiNaMAXa, gdzie na plażowiczów będzie czekać edukacja zdrowotna, strefa odpoczynku, konkursy, darmowe próbki i liczne niespodzianki.

Porozmawiajmy o fotoprotekcji i bezpiecznym opalaniu

Promienie słoneczne sprzyjają dobremu samopoczuciu i działają przeciwdepresyjnie, ale z drugiej strony promieniowanie UV stwarza ryzyko poparzeń słonecznych i powoduje fotostarzenie oraz zwiększa szansę wystąpienia nowotworów skóry. Dlatego tak ważna jest FOTOPROTEKCJA – stosowanie kremów z filtrami chroniącymi przez promieniowaniem UV. Kluczowa jest wysokość filtra. Jeśli zamierzamy się bezpiecznie opalać powinniśmy wybrać min. krem z filtrem SPF 30, a najlepiej SPF 50+. Jest to szczególnie istotne u dzieci. Osoby, które uległy poparzeniu słonecznemu w dzieciństwie mają zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka skóry.  Ponadto badania pokazują, że do 20 r ż. przyjmujemy aż połowę życiowej dawki promieniowania słonecznego.

Okazuje się, że nawet osoby regularnie stosujące kremy z filtrem SPF używają go w zbyt małej ilości, nawet o 75% mniej niż jest to zalecane.

Nauczmy się prawidłowego dawkowania kremu z SPF!

Jedną z najprostszych metod, która pozwala na szacunkowe określenie ilości kremu potrzebnej do fotoprotekcji twarzy i jej okolic jest metoda 2 palców. Wystarczy nałożyć ulubiony SPF na całą długość środkowego i wskazującego palca i wsmarować krem w twarz, szyję i uszy.

Pamiętajmy o nasmarowaniu ciała kremem jeszcze przed wyjściem na słońce. Warto także zadbać o okrycie głowy, np. kapelusz z rondem czy odzież chroniącą przed promieniowaniem np. białą lnianą koszulę. Do tego okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB.

O czym jeszcze warto pamiętać?

• Pierwsza aplikacja kremu powinna nastąpić około 20 min przed wyjściem z domu
  • Należy powtarzać aplikację kremu z filtrem co 2-3 godziny, a także bezpośrednio po kąpieli wodnej, spoceniu czy wytarciu kremu ręcznikiem
  • Warto szukać cienia i ograniczyć przebywanie na słońcu w godz. 10-14
  • Należy pamiętać o aplikacji preparatu na małżowiny uszne, kark, ramiona, powierzchnie grzbietowe rąk i stóp
  • Zalecana ilość kremu: 2 mg/cm2 tj. około 30 ml preparatu na jednorazową aplikację na całe ciało (jedna pełna dłoń kremu)
  • Warto regularnie wykonywać badanie dermatoskopowe skóry

Metoda na 2 place nie jest idealna, ale bez wątpienia uświadamia, że większość z nas stosuje zdecydowanie za mało kremu z filtrem. Bardziej dokładną metodą jest zasada łyżeczki od herbaty (5ml), gdzie 1 łyżeczkę kremu z filtrem dajemy na twarz, szyję i dekolt, 1 łyżeczkę na ramię i przedramię, 2 łyżeczki na tułów (przód i tył), 2 łyżeczki na każdą nogę.

O fotoprotekcji będzie można porozmawiać już w sierpniu podczas Letniej Akcji #ZdrowiNaMAXa, która odbędzie się w dniach 18-27.08.2023 r. w Trójmieście. Zapraszamy do zielonego namiotu Stowarzyszenia Dr.Max Zdrowie i Dr.Max Drogerii.

Partner strategiczny: Ziaja

Partnerzy: L’oreal, Dax Sun

Opieka merytoryczna nad kampanią: dr n. med. Dorota Piechota (specjalista dermatolog i wenerolog)

Więcej o Letniej Akcji #ZdrowiNaMAXa w Trójmieście!

Zielone namioty akcji #ZdrowiNaMAXa będzie można spotkać na plaży Gdynia Śródmieście w terminie od 18 do 22 sierpnia oraz na plaży Gdańsk Brzeźno w terminie od 23. do 27. Plażowicze odwiedzający je między 11.00 a 16.00 poznają zasady bezpiecznego opalania i zyskają możliwość posmarowania się kremem z wysokim filtrem zgodnie z regułą II placów. Na inauguracji wydarzenia nie zabraknie też specjalnych gości i dodatkowych atrakcji.

Letnia Akcja #ZdrowiNaMAXa startuje 18 sierpnia na plaży Gdynia Śródmieście. Z okazji inauguracji projektu tego dnia na urlopowiczów będzie czekać ekspertka — dr n. med. Dorota Piechota (specjalista dermatolog i wenerolog), która o pełnych godzinach poprowadzi krótkie pogadanki zdrowotne dotyczące promieniowania UV. Uczestnicy poznają zasady bezpiecznego opalania oraz profilaktyki nowotworów skóry, w tym czerniaka. W samo południe zaplanowane jest wspólne, 15-minutowe wytwarzanie endorfin wraz z trenerką fitness.

Co jeszcze czeka na plażowiczów?

Każdego dnia w strefie #ZdrowiNaMAXa uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego posmarowania się kremem z wysokim filtrem zgodnie z instruktażem poprowadzonym przez edukatorów zdrowotnych. Ponadto do dyspozycji plażowiczów będzie strefa animacji rodzinnych, w tym twister, turnball czy kącik z kolorowankami, a także strefa odpoczynku na leżakach. Organizatorzy przygotowali liczne konkursy z nagrodami oraz zestaw ciekawych materiałów edukacyjnych. Każda osoba, która przejdzie edukację prozdrowotną, będzie mogła skorzystać ze strefy nawodnienia – do dyspozycji będzie woda oraz elektrolity, a także drobne gadżety związane z bezpieczeństwem podczas wakacji m.in. mini apteczki, opaski identyfikacyjne na rękę dziecka czy próbki kremu z wysokim filtrem.

Zapraszamy!

Regulamin wydarzenia