Za nami VII edycja akcji społecznej „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”
Od 12 do 18 marca w całej Polsce można było bezpłatnie i bez skierowania wziąć udział w badaniach przesiewowych w kierunku jaskry – drugiej po zaćmie najczęstszej przyczyny ślepoty w krajach rozwiniętych.
Badania realizowano w wybranych gabinetach i klinikach. Pełna lista 58 zaangażowanych placówek okulistycznych z 14 województw i blisko 40 miast dostępna jest na stronie www.tydzienjaskry.pl. Stowarzyszenie Dr.Max Zdrowie objęło to wydarzenie swoim patronatem.
W Polsce problem jaskry może dotyczyć ok. 800 tys. do 1 mln pacjentów. Szacuje się, że nawet połowa chorujących nie została do tej pory zdiagnozowana (dane GUS mówią o ok. 420 tys. zdiagnozowanych przypadków jaskry w Polsce u osób powyżej 15. r.ż.). Osoby te nie wiedzą, że chorują i powoli ślepną… Powodem jest bezobjawowy przebieg choroby i niska świadomość społeczna. Polacy zbyt rzadko poddają się badaniom okulistycznym, a jaskra w 90 proc. przypadków przebiega bez widocznych dolegliwości. Co więcej, zachorować może każdy, bez względu na wiek. W pierwszym okresie jaskra nie daje objawów, niszczy jednak nerw wzrokowy. Gdy pacjent zauważa pogorszenie widzenia, uszkodzenie przekracza już 60 proc. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe.
W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa już po raz siódmy odbyła się akcja społeczna „Polscy Okuliści Kontra Jaskra”. To inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, która trwa nieprzerwanie od 2017 r. W ramach poprzednich edycji akcji przebadano już 13 tys. osób, z czego aż 40 proc. skierowano do dalszej diagnostyki. W zeszłym roku udział w akcji wzięło 65 gabinetów okulistycznych w całej Polsce, co dało szansę niemal 3 tys. pacjentów na przebadanie się i wczesne wykrycie choroby. W ramach tegorocznej edycji akcji wykonywano m.in. badania budowy dna oka, grubości rogówki i ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiad lekarski. Akcja realizowana była w blisko 40 miastach w 14 województwach.