Zmień myślenie – rzuć palenie

Dr.Max sp. z o.o. rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie nad projektem wdrożenia Opieki Farmaceutycznej w zakresie Rzucania Palenia w sieci franczyzowej Dr.Max. Już wkrótce w ramach projektu farmaceuci w wybranych aptekach uczestniczących w sieci franczyzowej Dr.Max będą wspierać Pacjentów w odchodzeniu od nałogu.

Palenie to jeden z czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów oraz chorób układu oddechowego. Według aktualnych badań co 4 Polak pali papierosy, w 2022 roku 30,8% mężczyzn oraz 27,1% kobiet przyznało, że pali papierosy każdego dnia. Uzależnienie od tytoniu jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Każdego roku ponad 700000 Europejczyków umiera z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu.

Odchodzenie od nałogu jest procesem niezwykle trudnym. Nikotyna to substancja bardzo silnie uzależniająca – podobnie do heroiny i kokainy i o wiele bardziej uzależniająca niż alkohol. Dlatego tak ważne w procesie rzucania palenia jest motywacja i wsparcie otoczenia!

Jakie odczucia i stany psychiczne mogą towarzyszyć pacjentowi podczas rzucania palenia?

Podczas zażywania nikotyny w organizmie, głównie przez wdychanie, dochodzi do uzależnienia od nikotyny. Gdy nikotyna nie jest już dostarczana pojawia się tzw. zespół odstawienia, który charakteryzuje się:

• ostrą/ niekontrolowaną potrzebą palenia
  • drażliwością / agresją / złością;
  • lękiem;
  • niepokojem;
  • zmęczeniem;
  • zwiększonym apetytem;
  • trudnością z koncentracją;
  • depresją;
  • bólami i zawrotami głowy;
  • przebudzenia w nocy;

Objawy te różnią się stopniem nasilenia, niektórzy palacze odczuwają je bardziej intensywnie niż inni. Maksymalna intensywność występuje w ciągu pierwszych 24 do 72 godzin i zmniejszają się w ciągu 3-4 tygodni.

Warto pamiętać i podkreślać, że wszystkie te objawy są przejściowe!

Jak wspierać osobę rzucającą palenie?

• Motywuj, doceniaj chęć rzucenia palenia, podkreślaj korzyści z rzucenia palenia.
  • Zaznaczaj, jak to jest dla Ciebie ważne, że została podjęta próba rzucenia palenia.
  • Zauważ, że skuteczne terapie uzależnienia od tytoniu są teraz dostępne i że połowa ludzi, którzy kiedykolwiek palili, teraz przestała.
  • Wykaż wiarę w zdolność pacjenta do rzucenia palenia.
  • Bezpośrednio wyrażaj chęć pomocy tak często, jak to konieczne, zaoferuj wsparcie w momencie silnej pokusy np. rozmowa telefoniczna.
  • Wspólnie z osobą palącą, wypisz na kartce powody, dla których bliska Ci osoba chce rzucić palenie i powieście w dobrze widocznym miejscu – na drzwiach lodówki, w łazience, na monitorze komputera itp.
  •  Wspólnie określcie co może optymalnie zastąpić gest palenia:
  1. szklanka wody, herbaty, kawy
  2. zakąska np. marchewka, herbatniki
  3. guma do żucia
  4. piłka antystresowa
  • Starajcie się unikać sytuacji stresowych, w razie wystąpienia zaproponuj spacer, trening lub inny sposób rozładowania emocji.
  • Zorganizuj wspólny czas, szczególnie w pierwszych dniach rzucania palenia – to ważne, żeby pacjent jak najmniej myślał o zapaleniu papierosa.
  • Postarajcie się ograniczyć przebywanie z innymi użytkownikami tytoniu
  • Każdy dzień bez papierosa jest sukcesem!

PAMIĘTAJ! Większość wypalonych papierosów nie jest wolnym wyborem palacza, ale uzależnieniem od nikotyny, wysoce uzależniającej substancji obecnej we wszystkich produktach tytoniowych!

Zachęcamy również do lektury:

Źródło:

Rekomendacje strategiczne na lata 2023-2027: REDUKCJA UŻYWANIA TYTONIU I INNYCH PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH NIKOTYNĘ – Polskie Zdrowie 2.0

ENSP 2018 wytyczne dotyczące leczenia uzależnienia od tytoniu