Zmień myślenie – rzuć palenie

Ponad ¼ mężczyzn w Polsce umiera z powodu palenia tytoniu oraz chorób odtytoniowych. Dane statystyczne jasno wskazują analogię również w kierunku kobiet, gdzie wskaźnik to 1/5 kobiet. [1]Każde działanie polegające na wspieraniu w odchodzeniu od nałogu pomaga dbać o zdrowie społeczeństwa.

Co gorsza szkodliwe wzorce są niestety naśladowane przez dzieci. We wrześniu bieżącego roku Światowa Organizacja Zdrowia udostępniła dwie nowe publikacje, w których podaje wytyczne postępowania przez placówki szkolne aby ochronić dzieci przed stosowaniem wyrobów tytoniowych. Koncerny tytoniowe skupiając się na młodej grupie odbiorców wykorzystują wizerunki postaci z bajek czy pluszowych zabawek na swoich produktach. Ułatwiony dostęp do używek spowodował, że 9 na 10 palaczy przyznaje się do rozpoczęcia nałogu przed 18 rokiem życia.

Czy wiesz, że w 2022 roku w aptekach sieci franczyzowej Dr. Max zostało sprzedanych aż 178 164 tysiące opakowań środków zawierających nikotynę lub cytyzynę? Trend sprzedażowy jest zdecydowanie rosnący. A to oznacza, że konieczne jest połącznie środowisk biznesu i nauki, by temu przeciwdziałać. Dzięki tym danym widać jak wiele osób szuka pomocy w walce z nałogiem właśnie w aptekach.

Farmaceuci chcą udzielać wsparcia W październiku ruszył projekt, opracowany we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum – dołączyło 20 farmaceutów z wybranych aptek franczyzowych sieci Dr. Max.

Farmaceuci wdrażają opiekę farmaceutyczną w zakresie rzucania palenia. To oni, zgodnie z misją zawodu stanowią dla Pacjenta wsparcie przy doborze odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb pacjenta kuracji. Farmaceuci, pod hasłem „Zmień myślenie – rzuć palenie”, spotykają się kilkakrotnie z pacjentem omawiając przebieg procesu odchodzenia od nałogu, oceniają stopień uzależnienia pacjenta oraz jego motywację, a następnie wspólnie z pacjentem dobierają szytą na potrzeby pacjenta ścieżkę odchodzenia od palenia.

Dbajmy o siebie i swoich bliskich. Pozwólmy im na chwilę refleksji i jeśli jest taka możliwość – zaprowadźmy ich tam, gdzie otrzymają profesjonalne wsparcie. Wyedukowani w temacie są m.in. farmaceuci, którzy jak sami mówią cieszą się, że pacjenci pozytywnie reagują na daną im przestrzeń do pogłębionej rozmowy o ich zdrowiu, w tym przypadku w zakresie rzucania palenia. To często rozmowa właśnie pozwala postawić pierwszy krok w zakresie dbałości o własne zdrowie.

[1] IHME. Global Burden of Disease Study: Institute for Health Metrics and Evaluation


Autorka:

mgr farm. Urszula Włodarczak

Specjalista ds. Usług Farmaceutycznych

Farmaceutka z 6 letnim stażem pracy, która od 3 lat pracuję w Zespole Opieki Farmaceutycznej. Obecnie pracuje w Dziale Usług Farmaceutycznych zgłębiając temat opieki farmaceutycznej nad pacjentem rzucającym palenie. W wolnym czasie realizuje się sportowo poprzez żeglarstwo i pilates oraz intelektualnie sięgając po dobrą lekturę.

Partnerzy Strategiczni kampanii Zdrowie Kobiet

Partnerzy kampanii Zdrowie Kobiet

Bądźmy w kontakcie