Edukacja kluczem do odczarowania tematu konopi!

Wywiad z Prezeską Polskiego Towarzystwa Terapii Konopnych PACT i członkinią International Society of Cannabis Pharmacists mgr farm. Anitą Jeglińską.

„Kluczem jest wiedza, a moją misją edukacja”

Już niebawem, bo 9 grudnia odbędzie się III Konferencja Innowacyjne Terapie Konopne. Rok w rok to samo, ile można mówić o marihuanie?

Można, oj można… ale sama roślina jest tak fascynująca, a jej potencjał wciąż jeszcze nie zbadany, że temat wydaje się nie mieć końca!

Marihuana medyczna budzi wiele kontrowersji. Już samo słowo „marihuana” wydaje się mieć dość negatywny wydźwięk – zupełnie niesłusznie. Mamy taką wizję odczarowania tematyki konopnej. W edukowaniu pacjentów to farmaceuci pełnią kluczową rolę. Są bowiem osobami niezwykle dostępnymi i otwartymi na potrzeby Pacjenta. A dzięki naszemu zgłębianiu tematu od samego początku, ale też poprzez inwestycje w nowoczesne rozwiązania, jak receptura konopna we Wrocławiu czy Warszawie, otworzyliśmy drogę do edukacji lekarzy i całego bardzo szeroko pojętego środowiska medycznego.

III Konferencja Innowacyjne Terapie Konopne to wydarzenie wieńczące każdy kolejny rok pracy, gromadzenia materiałów, badania tematów newralgicznych i trudnych ale i szukania odpowiedzi na pytania, jakie nam farmaceutom zadają lekarze, pacjenci a niejednokrotnie i sami farmaceuci właśnie.

To, co stanowi wartość debat to doskonałe gremium prelegentów, ale też prowadząca zaangażowana w temat. Co rok staramy się pokazać temat z różnych perspektyw, od środowiska lekarskiego, farmaceutycznego po opinie polityków czy doświadczenia pacjentów. Podczas każdego wydarzenia pokazujemy międzynarodową perspektywę i do wykładu inauguracyjnego zapraszamy zagranicznych prelegentów. Dwa lata temu mieliśmy eksperta z Włoch, rok temu i teraz, z Izraela.

Mieszamy towarzystwo, by móc czerpać z doświadczeń naszych krajowych ekspertów jak i porównywać się do innych krajów i przyjmować to, co uznajemy za słuszne.

Z Izraela? Co ma Polska do Izraela, w tym kontekście?

Cóż, Izrael jest sam w sobie kolebką wiedzy nt. medycznego zastosowania marihuany od wielu lat.

Jest w ogóle liderem w badaniach nad medyczną marihuaną. Ich podejście do badań i stosowania kannabinoidów w leczeniu różnych schorzeń jest niezwykle wartościowe. Konferencje takie jak ta pozwalają na przekazanie wiedzy innym krajom i regionom, co może przyspieszyć rozwój medycyny konopnej na świecie. Wszyscy czujemy jak dużą rolę odgrywa międzynarodowa wymiana doświadczeń.

Międzynarodowi eksperci to w moim przekonaniu jedna z najważniejszych wartości konferencji w ogóle. Dzięki To oni wnoszą różnorodność perspektyw i doświadczeń. Pomimo różnych uwarunkowań kulturowych, prawnych w tym temacie w różnych krajach, badania i doniesienia naukowe pozostają takie same!

Ok, rozumiem, czyli konferencja to wydarzenie dalekie jest od populistycznego podejścia do tematyki marihuany a rok do roku z każdą edycją wydarzenia program konferencji jest wzbogacony o prelegentów związanych stricte z obszarem terapii konopnych. Czy jest jeszcze coś ciekawego do odkrycia w tym temacie?

Merytoryka wystąpień w tym roku skupiona jest wokół badań klinicznych, omówieniu obecnej sytuacji dotyczącej preskrypcji środków odurzających i wielu innych tematach z zakresu rzetelnej edukacji.

I tak, zgadza się! Wielu lekarzy jest już zniechęconych do tematyki marihuany, ponieważ traktowana ona jest często powiedziałabym „rekreacyjnie”. Na szczęście nigdy w tą stronę nie szliśmy. Nasze wydarzenie jest popularne szczególnie wśród pracowników kręgu medycznego i wszystkich skupionych wokół tego kręgu. Zapisują się przede wszystkim lekarze, ale w tym roku również studenci, farmaceuci pielęgniarki, pracownicy prywatnych firm dystrybucyjnych, logistycznych i klinik.

Od lat współpracujemy ze środowiskiem lekarskim jako farmaceuci, szkolimy się i zbieramy doświadczenia by na poziomie aptek stanowić wsparcie dla pacjenta, ale i w trójkącie opieki farmaceutycznej stanowić bazę wiedzy dla lekarzy. W ciągu roku prowadzę m.in. projekt Zostań konopnym ekspertem, w którym materiałami są m.in. ulotki dla pacjentów, receptariusze dla farmaceutów czy webinary dla lekarzy z zakresu szeroko pojętych terapii konopnych.

Dokładnie. Nie mamy okazji rozmawiać na co dzień, wydajesz się być zabieganą kobietą. Powiedz zatem jaki był dla Ciebie ten 2023 rok?

Szczerze to wydaje mi się, że minął parę lat temu, tak wiele się w moim życiu dzieje. Branża terapii konopnych rozwija się w tak dynamicznym tempie, że moja ciągła chęć bycia na bieżąco powoduje, że…o marihuanie medycznej i możliwościach czytam do porannej herbaty. Do kolejnej już zwykle coś analizuję, sprawdzam i potwierdzam lub nie. Polska po względem wzrostu dynamiki rynkowej przeskoczyła już kraje, które uznawane są za ekspertów w temacie, np. Niemcy. To u nas, w Polsce roczny limit importu surowca skończył się w sierpniu tego roku. I tu zaczyna się cała dyskusja o dostępnie do surowca, o limitach i zapotrzebowaniu, o produkcji krajowej i kosztach terapii. I mam taką ogólną refleksję i własną misję zresztą. Obecnie tym bardziej należy się spieszyć, by przedstawiciele środowiska medycznego byli głęboko i dokładnie wyszkoleni w całej specyfice rynku. A tymczasem co otrzymują? Krótki blok tematyczny na studiach, jeśli wogóle i praktycznie niewiele więcej. Stąd pomysł na cykl konferencji! Na koniec dnia wszyscy będziemy zadowoleni z tego, że wiemy więcej na temat tego jak pomóc pacjentom potrzebującym leczenia medyczną marihuaną i rozumiemy bardziej jak wpływać na bezpieczeństwo rozpropagowywania surowca. Edukacja jest kluczem do odczarowania tematu konopi!

Wiele czytam, dużo słucham, nieustannie analizuję i szkolę się. Temat jest dla mnie ciekawy również społecznie, bo to co się działo w Polsce i świecie od dekad i cała ta demonizacja tematu powoduje, że ciężko przebić  się z rzetelną sprawdzoną i jednocześnie mocno nowoczesną wiedzą. Wiecie ile i jakich konopi w Polsce produkowano kiedyś a jak sytuacja wygląda teraz, z produktami i surowcami?

Oj, coś czuję, ze to temat na kolejny wywiad. I co, jak to mówili kiedyś, wyskoczycie jak Filip z konopii z czymś na konferencji czy tak jak Pani wspomniała merytorycznie, rzetelnie podniesiecie tematy ważne dla społeczeństwa?

Coś czuję, że obie rzeczy będą istotne. A co będzie istotne dla czytelnika – się okaże. Zapraszam do rejestrowania się na konferencję przez formularz na stronie https://drmax-konferencje.pl/# a jeśli temat jest dla kogoś z Państwa ciekawy – pobranie ulotki przygotowanej dla pacjentów

MATERIAŁ EDUKCYJNY – broszura dla pacjentów

Partnerzy Strategiczni kampanii Zdrowie Kobiet

Partnerzy kampanii Zdrowie Kobiet

Bądźmy w kontakcie